Zvijezda godine, barem što se utjecaja na indeks tiče, ostaje Banca Transilvania zbog snažnog i organskog rasta i jednokratnih utjecaja. Digi je zaključio transakciju čija veličina zasjenjuje gotovo sve ostalo, dok su energetske kompanije zabilježile nešto lošije rezultate. U svakom slučaju, BET je još uvijek jedan od najjeftinijih indeksa, mjereno P/E omjerom.
Zaključno s prošlim petkom su sve kompanije članice glavnog rumunjskog dioničkog indeksa, kojeg prati naš InterCapital BET-TRN UCITS ETF, objavile rezultate za treći kvartal 2024. Pogled na razvoj same dobiti na razini indeksa daje drugačije rezultat ovisno gledamo li izvještajne ili normalizirane brojke.
Pet relativnih pobjednika za period od srpnja do rujna u usporedbi s istim periodom prošle godine su Digi (+2534%), MedLife (+339%), Transelectrica (+227%), Banca Transilvania (+148%) i Sphera (+82%). Treba pritom napomenuti da je dobit Digija posljedica prodaje FTTH mreže u Španjolskoj (bez toga je pad), dok su Banci Transilvaniji jednokratne stavke povezane s ovogodišnjim preuzimanjima povećale dobit za 160m EUR (normalizirani rast za kvartal je svejedno impresivnih 31%).
Energetske kompanije, koje tradicionalne čine najveći dio indeksa, su imale slab kvartal. Dobrim dijelom je to posljedica nižih cijena, a u slučaju Hidroelectrice i slabije hidrološke sezone (količine proizvedene energije). Kompanija je stoga zabilježila pad dobiti od 32%, dok je OMV Petrom na -19%, a Romgaz na -10%.
Na razini cijelog indeksa, rast za kvartal iznosi 45%, odnosno pad od 20% ako normaliziramo za jednokratne utjecaja Digija i Bance Transilvanije. Međutim, suditi uspješnost temeljem jednog kvartala je poprilično površan pristup, pogotovo za indeks kojeg obilježavaju volatilne industrije (banke i energija). Gledamo li rezultate za prvih devet mjeseci, na razini indeksa već vidimo manji raspon između izvještajnih i normaliziranih brojki (rast između 3% i 25%). Rast OMV Petroma je, naprimjer, u prvih 6 mjeseci bio toliko snažan da je nadoknadio pad iz trećeg kvartala.
Obično najzanimljiviji pokazatelj kod analize nekog dioničkog indeksa je njegov omjer cijene i (godišnje) zarade – P/E. Koji je u slučaju BET-a još uvijek nizak, usporedimo li ga s ostalim tržištima. Za izračun P/E nam trebaju zbrojeni rezultati za posljednja 4 kvartala. Uzimajući u obzir najnovije rezultate, takva anualizirana dobit indeksa je na normaliziranoj osnovi pala 5%. Pritom se P/E omjer, samo kao posljedica promjene dobiti, pomaknuo s 9,0x na 9,4x. Usporedbe radi, američki S&P 500 je na 25x (tehnološki Nasdaq na još viših 33x), njemački DAX nešto ispod 15x, dok je MSCI Emerging na 14x, a MSCI Frontier na 10x. Od zemalja središnje i južne Europe, hrvatski CROBEX10 je iznad 14x, poljski WIG20 je na 13x, slovenski SBITOP na 8,5x, dok su P/E omjeri za Grčku i Mađarsku oko 7,5x.
Međutim, jednokratne dobiti koje su obilježili rumunjsku u ovom periodu nipošto ne treba zanemariti. Veliki doprinosi dobiti Bance Transilvanije i Digija će se najvjerojatnije osjetiti na sljedećoj dividendi ili biti reinvestirani kako bi dodatno ubrzali razvoj dobiti u budućnosti. Rumunjska je tradicionalno izdašna po pitanju dividendi. Ne pretpostavljajući nikakav rast, uz dividendni prinos od oko 5,5% je značajno iznad većine ranije spomenutih tržišta (osim Slovenije, koja je na 6%).
Ovaj blog pripremljen je u informativne svrhe na temelju podataka dostupnih i poznatih INTERCAPITAL ASSET MANAGEMENT d.o.o. u trenutku njegove izrade i objave i kao takav podložan je promjenama.
Cjelovit, točan i istinit opis UCITS fondova koji se spominju u ovom blogu, propisanih obveza i povezanih rizika, možete pronaći na web stranici: www.icam.hr/investicijski-fondovi gdje su dostupni i Prospekt i Ključne informacije za ulagatelje svakog fonda na hrvatskom jeziku.
Iznesene informacije, mišljenja, analize, zaključci, prognoze i projekcije isključivo su u informativne svrhe i ne predstavljaju investicijski savjet ili preporuku glede kupnje, držanja ili prodaje financijskih instrumenata, niti ponudu ili poziv na davanje ponude.
Iznesene analize temelje se na javno dostupnim informacijama, koje INTERCAPITAL ASSET MANAGEMENT d.o.o. smatra pouzdanima, ali za čiju potpunost i točnost ne preuzima nikakvu odgovornost kao ni odgovornost ni obvezu davati informacije o promjenama u iznesenim mišljenjima ili informacijama.
Rizici povezani s ulaganjem u financijske, novčane ili investicijske instrumente koji su predmet analize nisu u cijelosti objašnjeni. Investitori trebaju donijeti vlastitu odluku o eventualnom ulaganju bez oslanjanja na blogu iznesene stavove.
PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER send