InterCapitalov investicijski kompas: Carine – nevidljivi porez na gospodarstvo

Zašto su carine problem?

Carine su ponovno u središtu ekonomske politike, a s najavljenim povećanjem carina na robu iz Meksika, Kanade i Kine, njihovi efekti na gospodarstvo i tržišta ne mogu se ignorirati. Iako se mogu činiti kao jednostavan alat za zaštitu domaće proizvodnje, dugoročno donose niz negativnih posljedica: rast cijena, usporavanje gospodarskog rasta, pad produktivnosti, rast nezaposlenosti i povećanje globalnih napetosti. Drugim riječima, one djeluju kao nevidljivi porez na potrošače, poduzeća i investitore.

Pitanje je jednostavno: ako carine stvaraju toliko problema, zašto ih političari vole koristiti? Odgovor leži u kratkoročnim političkim koristima i iluziji ekonomske zaštite, dok se pravi troškovi osjećaju tek s vremenom.

Kako carine utječu na gospodarstvo?

Carine podižu cijene roba i usluga koje ovise o uvoznim komponentama. Kada američka vlada uvede 25% carina na robu iz Meksika i Kanade te dodatnih 10% na kineske proizvode, trgovinski partneri neizbježno odgovaraju protumjerama. To znači:

  • Više cijene za potrošače – Američki potrošači plaćaju više za uvozne proizvode, od automobila do elektronike i hrane.
  • Pritisak na kompanije i radna mjesta – Proizvodne tvrtke koje ovise o uvoznim komponentama suočavaju se s višim troškovima, što smanjuje profitabilnost i može dovesti do otpuštanja radnika.
  • Slabiji ekonomski rast – Smanjena trgovina negativno utječe na gospodarski rast i investicije.
  • Neučinkovita proizvodnja – Umjesto da se zemlje specijaliziraju u onome u čemu su najbolje, prisiljavaju se na neoptimalnu alokaciju resursa.

Jedan od najvažnijih aspekata koji se često zanemaruje jest regresivna priroda carina. Za razliku od poreza na dohodak koji više pogađa bogate, carine nesrazmjerno pogađaju srednju i nižu klasu, koja troši veći postotak svog prihoda na robu.

Geopolitičke posljedice: Pogoršanje odnosa s trgovinskim partnerima

Odgovor trgovinskih partnera na američke carine može imati šire posljedice od samog povećanja troškova trgovine. Zemlje na koje je Donald Trump usmjerio carine već su najavile protumjere, a to vrlo brzo može dovesti do naglog pogoršanja odnosa, čak i među dotadašnjim partnerima, a potencijalno može pokrenuti i vrlo negativnu spiralu povećavanja carina s obje strane koja ne može završiti ničim dobrim.

U Europi, strah od novih carina raste nakon što je Trumpova administracija najavila mogućnost uvođenja carina na europske automobile i druge industrijske proizvode. Njemačka i Francuska, kao vodeće industrijske sile EU-a, mogle bi se suočiti s velikim izazovima ako trgovinski odnosi s SAD-om budu dodatno narušeni. Najveća neizvjesnost odnosi se na to hoće li Europska unija odgovoriti zajedničkim mjerama ili će pojedine države tražiti zasebne dogovore s Washingtonom.

Utjecaj na tržišta kapitala: Nestabilnost u fokusu

Bez ulaženja u detaljne analize po pojedinim investicijskim klasama, ključno je naglasiti kako tržišta kapitala već osjećaju posljedice trgovinskih napetosti.

  • Dugoročne kamatne bilježe povećanu volatilnost – Investitori su oprezni zbog mogućeg utjecaja carina na inflaciju i rastuću neizvjesnost oko buduće monetarne politike. Dodatno, odgovor Europe kroz jačanje fiskalne potrošnje ima jasan utjecaj na količinu obveznica koja će se morati izdati. S druge strane, neizvjesnost oko carina narušava sentiment potrošača i poslodavaca može dovesti do gospodarskog slabljenja.
  • Dionice su pod pritiskom, ali ne jednako u svim sektorima – Tehnološki sektor je izloženiji zbog kineskih protumjera, dok bi industrijske i energetske kompanije mogle imati koristi od potencijalnih domaćih poticaja. Naravno, neto utjecaj carina je uvijek teško sa sigurnošću procijeniti jer u velikoj mjeri ovisi o ponašanju aktera na tržištu u smislu tko će preuzeti najveći dio tereta novo nametnutih davanja.
  • Na valutnom tržištu se preokreću neki dugoročni trendovi – Vjera u američku izvrsnost pomalo je oslabila i to se osjetilo i na dolaru. S druge strane, zaokret u fiskalnoj politici EU, a pogotovo Njemačkoj, zasigurno ima značajan utjecaj na buduće stope rasta te razine kamatnih stopa, faktore koji trenutno idu u prilog jačanju eura.

Zaključak: Carine kao dvosjekli mač

Iako prijetnja carinama može biti moćan pregovarački alat u otvaranju stranih tržišta za američki izvoz, njihova dugotrajna primjena često uzrokuje više štete nego koristi.

Carine su poput štrajka – možete zaprijetiti kako biste ostvarili određene ustupke, možete čak i privremeno ući u štrajk kako biste postigli ciljani ishod. Međutim, trajno se osloniti na carine jednako je loša strategija kao i trajno štrajkati – u konačnici svi sudionici gube.

Osim što predstavljaju nevidljivi porez na potrošače i kompanije, dugoročne carine smanjuju produktivnost, usporavaju gospodarski rast i povećavaju geopolitičke tenzije. Globalizacija se možda mijenja, ali povijest pokazuje da zemlje koje se zatvaraju unutar svojih granica na kraju plaćaju visoku cijenu u obliku slabijeg rasta i manje inovacija.

Za investitore, ovo znači da prilagodljivost i diversifikacija ostaju ključni faktori u uspješnoj navigaciji tržištima u narednim mjesecima. Prava strategija sada može značiti veliku razliku u prinosima na kraju godine – i još više u godinama koje dolaze. Zato je bitno osloniti se na pomoć stručnjaka stoga se prijavite na investicijski coaching ili preuzmite aplikaciju Genius by InterCapital.



Ovaj blog pripremljen je u informativne svrhe na temelju podataka dostupnih i poznatih INTERCAPITAL ASSET MANAGEMENT d.o.o. u trenutku njegove izrade i objave i kao takav podložan je promjenama.

Cjelovit, točan i istinit opis UCITS fondova koji se spominju u ovom blogu, propisanih obveza i povezanih rizika, možete pronaći na web stranici: www.icam.hr/investicijski-fondovi gdje su dostupni i Prospekt i Ključne informacije za ulagatelje svakog fonda na hrvatskom jeziku.

Iznesene informacije, mišljenja, analize, zaključci, prognoze i projekcije isključivo su u informativne svrhe i ne predstavljaju investicijski savjet ili preporuku glede kupnje, držanja ili prodaje financijskih instrumenata, niti ponudu ili poziv na davanje ponude.

Iznesene analize temelje se na javno dostupnim informacijama, koje INTERCAPITAL ASSET MANAGEMENT d.o.o. smatra pouzdanima, ali za čiju potpunost i točnost ne preuzima nikakvu odgovornost kao ni odgovornost ni obvezu davati informacije o promjenama u iznesenim mišljenjima ili informacijama.

Rizici povezani s ulaganjem u financijske, novčane ili investicijske instrumente koji su predmet analize nisu u cijelosti objašnjeni. Investitori trebaju donijeti vlastitu odluku o eventualnom ulaganju bez oslanjanja na blogu iznesene stavove.

Krešo Vugrinčić, CFA

ČLAN UPRAVE
Objavljeno
19. ožujka 2025.

Želite investirati? Ne znate kako i gdje? Mi smo tu da Vam pomognemo.

Javite nam se arrow_forward