Ali trg nagradi potrpežljive vlagatelje?

Je li tržište kapitala sredstvo za transfer novca od „nestrpljivih“ prema „strpljivima“? Tu je tezu davno postavio veliki Warren Buffet.

Pokušat ću opisati ponašanje nestrpljivih investitora. Oni investiraju u neku dionicu čija je cijena već „preživjela“ mnoge uspone i padove u vremenu kada izgleda kako je pred njom samo daljnji rast. Ako navedeni rast izostane ili se dogodi pad, tada panično izlaze iz pozicije (najčešće s gubitkom) i traže druge prilike na tržištu u nadi da će s drugom dionicom biti uspješniji. Takvim ponašanjem često kupuju već „skupe“ dionice te ih prodaju nakon što im se cijena korigira prema dolje. Takvo ulaganje investitoru stvara stres i on u nastavku donosi odluke koje često nisu racionalne. Tom obrascu ponašanja podliježe značajan broj investitora.

Za razliku od ovih prvih, dugoročni investitori su strpljivi poput ronioca na dah; odrede dubinu – duljinu zarona koji su spremni učiniti, te mirno i strpljivo, unatoč porivu da snažno udahnu pod vodom, polako izvršavaju zamišljeni plan do kraja. Takve je ljude Warren Buffet adresirao kao „strpljive“ jer ih povremene oscilacije tržišta ne dovode do ishitrenih odluka.

Danas se osoba koja se sprema investirati najprije treba pripremiti na način da razmisli što očekuje od svoje investicije i u kojem roku, te da bude spremna biti nagrađena za „strpljenje“ u granicama rizika kojeg je u stanju podnijeti. Unatoč tome, ljudi se često odlučuju za špekulativna ulaganja iako sami ne mogu podnijeti rizik korekcije na tržištu.

U ovim vremenima visokih valuacija potrebno je uzeti u obzir prednosti dugoročnog investiranja. Dugoročnim investiranjem u ovom osvrtu smatrat ćemo period 15 godina. Upravo dulji vremenski horizont umanjuje važnost trenutka kad je investicija započela.

Razlog za ovu tvrdnju se sam nameće jer se dugoročnim investiranjem smanjuju utjecaji gospodarskih ciklusa i dugoročne se prognoze kretanja tržišta često izvode kao funkcija ekonomskog rasta. Također, promatrajući povrate u duljem vremenskom periodu pokazuje se kako oni postaju sve bliži prosjeku duljim trajanjem investicije (Slika 1.) Prema Robertu Shilleru, američkom profesoru i Nobelovcu, povijesni godišnji povrat na američkom dioničkom tržištu je za 3,7% veći od ekonomskog rasta (BDP) (slika2.) Njegova analiza se odnosi na SAD i ne mora vrijediti na drugim dioničkim tržištima.

Slika 1.Anualizirani povijesni povrati u na dioničkom tržištu SAD-a u različitim vremenskim razdobljima

Slika 1

Slika 2. Omjer između stvarnog ukupnog prinosa američkuh dionica i GDP-a je dosegnula 3,7%, (logaritamski indeksirani prikaz:01/1871=100)

Slika 2

Kao primjer za raniju tezu može poslužiti i dot.com balon koji se dogodio u travnju 2000. g. Za primjer uzmimo 2 investitora. Prvi je je uložio u dionice S&P indeksa na vrhuncu tržišta zadnji radni dan u travnju 2000. g., a drugi točno godinu dana kasnije. Ako su obojica dugoročni investitori na 15 godina, razlika u povratu na uloženo koji su ostvarili je bila samo 1% godišnje. Ako postavimo da je njihova investicija trajala 5 godina, tada je razlika u povratu znatno veća i iznosi blizu 6% godišnje. Navedeno možemo vidjeti u tablici koja slijedi.

slika3

Iz navedenog je primjera moguće primijetiti kako produljenje roka zaista umanjuje rizik koji nastaje iz odabira „pravog trenutka“ za početak ulaganja, te posljedično utječe na pozitivna iskustva s investiranjem. Neke može iznenaditi činjenica da je, povijesno gledano, volatilnost povrata na investiciju niža kada se gleda na dulje periode. Naravno, potrebno je i naglasiti kako povijesna kretanja na tržištima kapitala ne moraju biti indikacija za buduća kretanja.
U InterCapital Asset Managementu upravljamo i investicijskim fondovima koji su upravo namijenjeni investitorima koje zanimaju povrati dioničkih tržišta u duljem roku. To su prije svega naša 3 dionička fonda InterCapital Global Equity, InterCapital Global Technology i InterCapital SEE Equity.

Za sve upite i/ili dodatna pojašnjenja fondova iz naše ponude možete nas slobodno kontaktirati ili ugovoriti online termin sastanka.

Ovaj blog pripremljen je u informativne svrhe na temelju podataka dostupnih i poznatih INTERCAPITAL ASSET MANAGEMENT d.o.o. u trenutku njegove izrade i objave i kao takav podložan je promjenama. Cjelovit, točan i istinit opis UCITS fondova koji se spominju u ovom blogu, propisanih obveza i povezanih rizika, možete pronaći na web stranici: www.icam.hr/hr/fondovi gdje su dostupni i Prospekt i Ključne informacije za ulagatelje svakog fonda na hrvatskom jeziku. Iznesene informacije, mišljenja, analize, zaključci, prognoze i projekcije isključivo su u informativne svrhe i ne predstavljaju investicijski savjet ili preporuku glede kupnje, držanja ili prodaje financijskih instrumenata, niti ponudu ili poziv na davanje ponude. Iznesene analize temelje se na javno dostupnim informacijama, koje INTERCAPITAL ASSET MANAGEMENT d.o.o. smatra pouzdanima, ali za čiju potpunost i točnost ne preuzima nikakvu odgovornost kao ni odgovornost ni obvezu davati informacije o promjenama u iznesenim mišljenjima ili informacijama. Rizici povezani s ulaganjem u financijske, novčane ili investicijske instrumente koji su predmet analize nisu u cijelosti objašnjeni. Investitori trebaju donijeti vlastitu odluku o eventualnom ulaganju bez oslanjanja na blogu iznesene stavove.

Maja Menićanin

PRODAJA
Objavljeno
10. junija 2021.

Želite investirati? Ne znate kako i gdje? Mi smo tu da Vam pomognemo.

Javite nam se arrow_forward