simpleicon.comCollection Of Flat Icon, Symbols And Glyph Icons
Mali rječnik pojmova
Preuzmite aplikaciju

Ulaganje na vrhu, dnu ili mjesečno: Što donosi veći prinos?

6 min.

Vijesti čitate, Dnevnik pogledate, znate što se događa u svijetu. Upravo u ovakvim situacijama ljudi nas pitaju uvijek isto pitanje: “Je li sada pravi trenutak za ulaganje i na koji način?”

Neki čekaju padove, nadaju se da će “uloviti dno” i kupiti jeftinije. Drugi kreću ulagati kada sve raste, jer “ne žele propustiti priliku”. Treći, pak, jednostavno ulažu redovito, bez obzira na stanje na tržištu.

Ovo je usporedba strategija ulaganja: dollar-cost averaging, ulaganje na tržišnim vrhuncima i ulaganje na tržišnom dnu.

Koji pristup ulaganju ima najbolji rezultat?

Odlučili smo kreirati mali misaoni eksperiment i testirati ta tri investicijska pristupa u simulaciji koja pokriva čak 40 godina povijesti tržišta. Učinili smo to kroz primjer tri investitora, koji se razlikuju samo u strategiji ulaganja.

Za svo troje početak investicije je 1.1.1985., a kraj 9.4.2025. Koristili smo klasični S&P 500 (SPX) indeks u USD valuti, bez dividendi, čista cijena dionica.

Vrijeme je da upoznamo naše ulagatelje, molim pljesak!

Hrvoje

“Vidoviti Hrvoje” zna pogoditi svako dno tržišta. Doslovno, čarobna kugla u glavi! Ima nadnaravnu sposobnost pogađanja dna bear marketa. Odlučio je s 25 godina krenuti ulagati za mirovinu. Imao je nešto malo skupljeno u ladici i, da ne stoji, uložio. Krenuo je 1.1.1985. s početnom uplatom od 1.200 USD. 

No, Hrvoje ima i lukav plan.
Svakog mjeseca odvaja 100 USD, ali ne ulaže ih odmah. Drži novac na tekućem računu ili u kasici, čeka idući pad tržišta i sve dotad skupljeno ulaže odjednom, BAM! Tu metodu ponavlja kroz svih 40 godina. 

Hrvoje smatra da ne može izgubiti jer UVIJEK kupuje najjeftinije, a prodat će skuplje. Yeah, baby!

Marko

Marko nam je “nesretnik sam od rođenja” tip. Lud je od sreće kad tržište raste i povodi se za svima koji ulažu samo kad sve “ide gore”, logično. U prijevodu – kad je sve najskuplje. Dok drugi na vrhu prodaju i zarađuju, on trči uplatiti.

Marko je svih 40 godina ulagao isključivo na samim vrhuncima tržišta. I on je s 25 godina odlučio pobrinuti se za svoju mirovinu, pa je 1.1.1985. uplatio početnih 1.200 USD. Kao i Hrvoje, Marko mjesečno štedi 100 USD, pa kad tržište ode u nebo uzme cijeli ušteđeni iznos i uloži.

Smatra da je nepobjediv. Sretno, Marko!

Maja

Maja je, recimo to tako, normalna. Dosadna. Nema supermoći. Ona jednostavno 1.1.1985. kreće ulagati 100 USD mjesečno. Svakog prvog radnog dana u mjesecu. Redovito. I to je to. Marko i Hrvoje su čak dobili malu prednost, oni su odmah uplatili više novca jer su imali, ali neka im.

Maja koristi najjednostavniju strategiju – tzv. dollar-cost averaging, odnosno redovito mjesečno ulaganje istog iznosa svaki mjesec. U Geniusu su to popularne “male, redovite uplate trajnim nalogom”.

Što su u ovom eksperimentu “bull market” i “bear market” i kako smo došli do svakog vrha i dna?

BULL MARKET
Period u kojem je tržište poraslo za najmanje 20%.

BEAR MARKET
Period u kojem je tržište palo za najmanje 20% od prošlog vrha tržišta.

  • Vrh je najviša točka bull marketa koju indeks dosegne prije novog pada od najmanje 20%.
  • Dno je najniža točka bear marketa koju tržište dosegne prije ponovnog rasta od najmanje 20%.

Rezultati?
Da vidimo…

Graf s usporedbom ulaganja tri investitora - jedan ulaže na vrhu, drugi na dnu, a treći mjesečno trajnim nalogom. Svi ulažu u SPX USD, odnosno S&P 500.Prikazana je vrijednost portfelja investitora u USD (os Y) kroz godine ulaganja (os X)

REZULTATI: Tko je zaradio najviše?

“Vidoviti Hrvoje”, koji je vreću love ulagao na samom dnu, jako je lijepo zaradio. Točno je predvidio svako najveće dno kroz 40 godina, ali iz eksperimenta je ipak izašao kao – drugi.

Naš nesretnik Marko, koji je s vrećom love trčao uložiti kad su svi optimistično kimali glavom da je tržište baš super i sve raste – izašao je iz eksperimenta s najgorim rezultatom. Ipak, primijetit ćemo da je čak i on zaradio! Čak je i najveći nesretnik dobro iskoristio vrijeme pred sobom i došao do 187 tisućica.

A sad, drumroll…! Maja je rasturila!

“Dosadna” Maja umalo da je zaboravila da uopće ulaže za mirovinu. Postavila je trajni nalog na 100 USD mjesečno, prst u uho i otišla dalje za životom. Tko zna, možda tog novca više ni nema???

Nakon 40 godina sjetila se da ulaže i otkrila da je za mirovinu čeka 325 tisuća dolara. Njenih uloženih 48.400 USD itekako se isplatilo, a uz prosječni godišnji prinos od 7,92% uspjela je doći do lijepog iznosa za starost.

Iskoristila je dugi rok i držala se plana. To je ta “tajna” ulaganja.

Koliko je bilo vrhova i dna kroz godine?

Ispod vidimo kada su Marko i Hrvoje obavili svoje uplate, kao i točne datume vrhunaca i dna kroz koja je prolazio naš S&P 500.

Graf s prikazom rasta indeksa S&P 500, odnosno SPX USD kroz 40 godina - označeni su vrhovi i dna.Prikazano je kretanje cijene SPX indeksa u USD (os Y) kroz godine (os X)

Kratka analiza: Najdosadniji pristup pobjeđuje?

Hrvoje (dna): Ulaže kad je sve najjeftinije i to mu donosi solidan rezultat jer iskorištava oporavak/rast tržišta. No, dno koje on čeka ne događa se svaki dan, pa nije imao puno prilika za uložiti. Puno drugih, manjih prilika, mu je jednostavno promaklo. Iako je u prednosti nad Nesretnim Markom, i dalje nije najbolji.

Marko (vrhovi): Iako ima nadnaravnu moć pogađanja svakog vrha, njegov prinos je najmanji. Razlog? Ulaže kad je sve najskuplje, a veliki dijelovi tržišnog oporavka/rasta ostaju mu nedostupni jer čeka i čeka idući vrh… Inflaciju dok čeka da ni ne spominjemo! Njegova vidovitost ga ne spašava od toga da tržište nakon vrhunca u nekom trenu opet padne.

Maja (mjesečno): Na kraju, najdosadniji pristup pobjeđuje. Redovita mjesečna ulaganja Maji su pomogla iskoristiti i periode pada i periode rasta. Bez ikakvih predviđanja, bez nagađanja, bez stresa.

Samo disciplina i dosljednost. I to se vidi na rezultatu.

Zaključak: Što odabrati za sebe?

Ulaganje ne treba biti savršeno. Samo treba biti dosljedno.

“Market timing” – pokušaj da pogodite kada je pravo vrijeme za ulaganje – privlačan je koncept, ali teško izvediv u praksi. Pobijedit ćeš tržište, dobit ćeš tipove “od nekog lika”, zagarantirana zarada – tako to mnogi vide. Ipak, čak i da imate nadnaravne sposobnosti poput Hrvoja, postoji jedan investitor koji sve pobjeđuje: onaj koji ulaže redovito.

Njegov način je najlakši – uložiš i pustiš. To je to. Hrvoje čak niti uz pomoć “čarobne kugle” nije uspio pobijediti disciplinu.

Naravno, nije loše željeti postati napredniji investitor. Oni koji ulažu profesionalno, educiraju se i imaju iskustva – mogu ostvarivati vrlo dobre rezultate. Važno je razumjeti da je dugoročno pobjeđivanje tržišta teško, gotovo nemoguće u kontinuitetu. Zahtijeva puno znanja, vremena i discipline i nije lak posao. 

Zato mi u edukacijama, blogovima i savjetima uvijek ponavljamo isto: za većinu ljudi, malih ulagatelja koji nemaju vremena ni ambicije pratiti tržište svakodnevno, najefikasniji način ulaganja je upravo jednostavna, redovita mjesečna uplata.

Taj pristup nije glamurozan, ali daje rezultate – kao što pokazuje i ova simulacija.

U stvarnosti, nitko ne zna kad smo točno na vrhu ili dnu.
No, to vam ni ne treba.

Želite besplatnu edukaciju?

Ako želite naučiti osnove ulaganja i bolje se educirati, prijavite se na našu besplatnu online edukaciju Genius Caffe Basic i naučite osnove ulaganja za početnike (učimo i ovakve stvari). Caffe se održava svakog četvrtka putem Zooma i traje oko 2 sata – PRIJAVA OVDJE.

Uz Genius aplikaciju možete ulagati jednostavno, povoljno i fleksibilno. Automatizirano i dugoročno ulaganje putem aplikacije poput Geniusa nikad nije bilo lakše.


Imovinom upravlja InterCapital Asset Management, najveće neovisno društvo za upravljanje imovinom u Republici Hrvatskoj, s vama već 20 godina. Radi se o reguliranoj instituciji, pod punim nadzorom HANFA-e, regulatora hrvatskog financijskog tržišta. Vrijednost vaše imovine te ostvareni prinos ovisi o duljini ulaganja te o kretanjima tržišta. Zato su oscilacije oko očekivanog prinosa normalne (i očekivane), te ulaganje može dovesti do gubitka. Povijesni prinosi nisu jamstvo budućih prinosa.

 

Trenutna tržišna vrijednost vašeg ulaganja do iznosa 20.000,00 EUR dodatno je osigurana od strane Fonda za zaštitu ulagatelja, osnovanog temeljem Zakona o tržištu kapitala i upravljanog od strane SKDD-a, reguliranim od strane HANFA-e. Osiguranje se primjenjuje na trenutnu vrijednost imovine klijenta, ne na moguće promjene vrijednosti.

 

Dobit od investicije dulje od 2 godine ne podliježe oporezivanju. Za ulaganja kraća od 2 godine oporezivanje dobiti je usporedivo s oporezivanjem kamate na oročeni depozit u bankama.

 

Ovo je promidžbeni sadržaj. Pažljivo se informirajte o usluzi i pročitajte ugovornu dokumentaciju dostupnu u aplikaciji. Prije donošenja konačne odluke o ulaganju, potrebno je upoznati se sa Prospektom i pravilima ETF-a, te Dokumentom s ključnim informacijama. Značajni rizici kojima je fond izložen su kamatni rizik, valutni rizik, kreditni rizik, rizik koncentracije i rizik likvidnosti. Detaljan opis svih rizika kojima je fond izložen naveden je u Prospektu Fonda u dijelu „Rizici“.

Igor Vihnanek

Edukacija i marketing

Objavljeno 14. travnja 2025.