Jesu li vas ikada nazivali čudni brojevi, čudnog imena, pa vam s druge strane netko nudio ulaganja u naftu, zlato, obećavali brda i doline? Iskakali sumnjivi oglasi? Ili vam se u inbox javio neki “broker” i nudio usluge koje garantiraju zaradu po “Majkemi!” principu?
Prošlog je tjedna kripto svijet doživio teški slom živaca zbog propasti jedne od najvećih svjetskih kriptoplatformi – FTX. Nitko nije suzu pustio zbog samog vlasnika milijardera, on se kupao na Bahamima, ali s njegovim carstvom nestao je i velik dio imovine klijenata.
Investitori koji su ulagali preko FTX-a nemaju pojma hoće li ikada vidjeti išta od novca koji im je tamo ostao zarobljen, postoji li taj novac uopće ili je sve bila samo tipična Ponzijeva shema. Za one koji se pitaju što je Ponzijeva shema, klik ovdje na dobar primjer.
Zašto ovo pričamo?
Zato što kripto svijet nije ni prvi ni jedini u kojem se takve stvari događaju, dapače, samo su preslikali klasične i već dosta stare sheme iz svijeta klasičnih financija.
Što je rizik izdavatelja i zašto vam je bitan?
Recimo da ste na burzi kupili dionicu Applea. Broker je za vas odradio kupnju i imate skrbnički račun na kojem sve stoji uredno zapisano da je to vaša imovina. Broker je za vas samo odradio transakciju, dionica je vaša.
Koji ste rizik preuzeli?
Čiji potencijalni problemi dovode i vas u problem?
Preuzeli ste rizik da Appleu kao kompaniji loše krene, da vrijednost dionice padne i da ćete je moći prodati za manje nego ste je kupili. Ako ste je kupili za 100 nečega, sada je možete prodati za 90 nečega. Sve jasno.
No što ako ste svoj novac investirali u neki “prepakirani” proizvod? Nešto što nije kupnja dionice, već kupnja nečega što prati promjenu cijene dionice i vama isplaćuje novac ovisno o tome.
Recimo da Pero nudi proizvod zvan “štrumpf” – vi kupite 3 štrumpfa, štrumpf prati promjenu cijene dionice Applea. Ako dionica Applea poraste za 10 posto i želite prodati svoja 3 štrumpfa da biste dobili svoj novac, Pero je taj koji vam isplaćuje taj novac.
Nigdje nemate zapisano da imate dionicu Applea, samo da imate 3 štrumpfa.
Koji ste sada rizik preuzeli?
Rizik Applea kao kompanije ili rizik Pere kao izdavatelja?
Vjerojatno pogađate, preuzeli ste i rizik Pere kao izdavatelja. Zašto? Što ako Pero pobjegne s vašim novcem? Što ako Peru otmu izvanzemaljci ili mu posao propadne? Nema više vašeg novca, nema više štrumpfova, a dionicu Applea nemate da biste je prodali.
Unutar EU postoje zakoni koji propisuju informiranje ulagatelja oko raznih vrsta investicijskih proizvoda, no to nije slučaj u cijelom svijetu, a internet nam daje pristup bilo kojoj opciji.
Investitori koji su koristili FTX nisu bili izloženi samo riziku coinova koje su kupovali već i riziku da doslovno propadne platforma kod koje drže svoj novac. Nažalost, upravo to se i dogodilo. Do svojeg novca ne mogu doći ako izdavatelj nema sredstava da im taj novac isplati.
Zašto Genius i fondovi?
Kod investicijskog fonda nemate takav rizik izdavatelja jer je društvo koje upravlja fondom odvojeno od imovine fonda. Vlasnici imovine fonda su investitori koji su uložili novac u taj fond. Društvo ne uzima vaš novac niti vam ga isplaćuje, ono samo upravlja novcem koji se nalazi u fondu.
U slučaju da to društvo propadne – upravljanje fondom preuzima netko drugi, a sve je nadzirano od strane financijskog regulatora, u ovom slučaju HANFA-e.
Genius je proizvod društva za upravljanje investicijskim fondovima InterCapital Asset Management. ICAM postoji već više od 18 godina i najveće je neovisno društvo tog tipa u Hrvatskoj.
Na web stranici ima adresu koju možete stvarno i posjetiti, ljude s kojima možete razgovarati, kao i brojne domaće i međunarodne nagrade za najbolje investicijske fondove i za najboljeg asset managera.
Kad investirate svoj novac zaista je bitno kome ga dajete, preko koga investirate i kakva je to kompanija ili pojedinac. Ne samo zbog osnovnog kredibiliteta (ne želite poslovati s dvojicom sumnjivih likova koji rade iz maminog podruma), već i zbog spomenutog rizika izdavatelja.
I to je to.