U vremenu kad se pojmovi „održivost“, „zeleno poslovanje“, „ESG“ i slično često koriste kao floskule i marketinški trik, užitak je pročitati novi izvještaj Podravke. Kompanija je otkrila konkretne brojeve za najvažnije okolišne i socijalne pokazatelje, opisala kako promjene koje se događaju oko nas utječu na njihove poslovanje te najavila na koji će se način s izazovima i prilikama održivosti suočavati u budućnosti.
Najveća hrvatska prehrambena kompanija je već ranije objavila svoje financijsko izvješće za prošlu godinu, o čemu smo pisali u travnju. Financijska izvješća su važan izvor informacija, pogotovo za investitore i kreditore, jer daju ideju o tome koliko je uspješno kompanija poslovala u prošlom periodu te može li, nastave li se postojeći trendovi, servisirati svoje obveze i isplaćivati dividende. Uz sve prednosti koje financijski izvještaji nude, postoje i nedostaci. Jedan od glavnih je taj da su usredotočeni na prošlost, odnosno iz njih se često ne mogu naslutiti promjene u trendovima koje će promijeniti financijski sliku kompanije u budućnosti. Podatke o tome možemo tražiti sami, naprimjer izučavajući tržište, ili ih možemo tražiti u komentarima i strategiji koju nam predstavi menadžment same kompanije. I upravo u tome je važnost tih izvještaja.
Socijalna pitanja i pitanja održivosti su svakako nešto što može utjecati na poslovanje kompanija u budućnosti. Neki od primjera su:
- promjene preferencija kupaca koji sve više traže „zelene“ proizvode,
- povećana svijest radnika o svojim pravima i mogućnostima koje im se nude drugdje,
- promjene u dostupnosti resursa uslijed klimatskih promjena (npr. nestanak šuma, suše),
- povećani troškovi za one koji zanemaruju ove trendove (npr. kazne za onečišćavanje).
Financijske posljedice koje iz toga proizlaze su sve očitije jer sve veći broj kompanija o njima izvještava. Toj grupi se sada priključila i Podravka. Navodimo ovdje dva zanimljiva primjera iz njihovog izvještaja:
- „… posljednjih godina uočen je trend povećanja broja ekstremno visokih temperatura zraka te je ugroženost našeg područja od toplinskog stresa u poljoprivredi od 0% narasla na 44%… suša stvara najveće probleme u poljoprivrednoj proizvodnji, pa je zabilježen pad prinosa i do 50%.“
- „… klimatske promjene utječu na dostupnost ribe… zbog promjene u obrascima puhanja vjetrova… Osim klimatskih promjena, na dostupnost riblje sirovine utječe i važeća regulativa koja je uvela niz ograničenja u izlovu sitne plave ribe… tako je u 2022. godini otkupljeno 15% manje ribe u odnosu na planirano. Sve navedeno potenciralo je povećanje potražnje na razini EU te posljedično rast cijene ribe koja je u 2022. godini narasla 41% u odnosu na usporedno razdoblje.“
Kako bi se nosila s izazovima održivosti i iskoristila prilike, Podravka je izradila Strategiju održivog poslovanja 2023. – 2030., čiji su glavni ciljevi:
- 100% električne energije iz obnovljivih izvora u proizvodnji na području EU
- 50% toplinske energije iz obnovljivih izvora u proizvodnji na području EU
- 60% manje CO2 emisija na razini društva Podravka d.d.
- 40% manje CO2 emisija na razini Grupe Podravka
- 100% ambalaže reciklabilno, povratno ili kompostabilno za sve prehrambene proizvode
- 5% manje otpada od hrane po toni proizvedenih proizvoda
- 20% manje soli i šećera u 75% novih i inoviranih proizvoda
- Unaprjeđenje korporativne kulture i klime u svim organizacijskim jedinicama
- Kontinuirano poboljšanje materijalnih prava radnika
- Pristupanje UN globalnom sporazumu (UN Global Compact)
Podravka očekuje da će za ostvarenje ovih ciljeva održivosti morati uložiti 100 milijuna eura.
Svakako pozdravljamo ovakvu strategiju kompanije i nadamo se da će ovakva praksu uskoro postati pravilo, a ne iznimka. Dio hrvatskih kompanija iz sastava indeksa CROBEX10tr već ima slične strategije. Time su među prvima u ovom dijelu regije, što otvara mogućnost da prije ostalih iskoriste nove prilike i ostvare bolje financijske rezultate. Osim toga, izvještaji kompanije će omogućiti i upraviteljima imovinom da izvijeste klijente o tome kakav utjecaj na okoliš i društvo čine ulažući u određeni fond. Stoga slične pokazatelje uskoro možete očekivati i za naše ETF-ove: InterCapital CROBEX10tr UCITS ETF koji prati hrvatsko te InterCapital SBITOPtr UCITS ETF koji prati slovensko tržište.
PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER send