“Trebam li u ovoj situaciji sve prodati, kupiti još ili čekati oporavak tržišta?”
Ako ste imalo zainteresirani za ulaganje ili to već aktivno činite, sigurno ste se ovo zapitali. I to je razumljivo, želite zaštititi svoju investiciju i razmišljate koje korake poduzeti.
Informacije stižu sa svih strana, mogu biti zbunjujuće i kontradiktore i često se čovjek pita kome uopće vjerovati.
Pružit ćemo vam informacije i činjenice koje je trenutno moguće mirne savjesti dati. Uz jednostavno pojašnjenje teme želimo vam omogućiti i dovoljno razumijevanja kako biste sami mogli odlučiti o svojim daljnjim koracima.
Temu ćemo obraditi u dva bloga:
- DIO 1. – Kako su se tržišta kretala u sličnim situacijama?
- DIO 2. – Prodati, kupiti ili čekati – koje sve opcije postoje?
Nitko stručan i profesionalan vam trenutno neće dati “Ovo je 100% pravi potez!” preporuku. Nitko nije vidovit. Tako ni ovaj blog nije uputa za investiranje – nije nam namjera davati vam jamstva kretanja tržišta u bilo kojem smjeru, samo kako bismo ispali pametni.
I to je potpuno normalno – cijeli svijet je u neizvjesnosti oko rata u Ukrajini, a tržišta se brzo mijenjaju.
No to ne znači da ne možemo učiti iz prošlosti. U ovoj industriji za to se često služimo povijesnim podacima o kretanjima tržišta, fondova itd. Povijesni podaci nisu jamstvo budućih prinosa, ali su odličan alat za naknadne analize. Iz njih se može mnogo naučiti i bolje se pripremiti za nove izazove.
Pročitajte, razmislite i sami odlučite koja od predstavljenih opcija možda odgovara vama i vašim mogućnostima.
Ako se ne osjećate sigurno oko opcija koje ćemo ovdje proći – dodatno proučite temu (možete se prijaviti na online radionicu Genius Caffe) i krenite investirati kad se osjećate ugodno oko cijele ideje. Ulažite samo novac koji vam nije “kruh i mlijeko” ili bitan za obitelj i uvijek budite svjesni rizika koji možete podnijeti.
Za početak, jedan mali “test”.
Zamislite da ste krenuli ulagati, a tržište krene izvoditi ovo. Što prvo pomislite?
Vjerojatno nešto poput “OMG, ovo je totalna propast, ne želim izgubiti sav novac!”
Istina, kad gledate kraći period od npr. godinu dana – ovaj pad može izgledati kao katastrofa. Nekome tko je pratio tržište u tom trenutku stvar je sigurno izgledala baš tako.
No kad pogledate dulji period, kao dugoročni ulagatelji, shvatite da niste vidjeli cijelu priču. Cijeli taj pad i oporavak bili su samo mali dio tržišta koje je nakon toga prilično raslo.
S tim na umu, pogledajmo što možemo naučiti iz prijašnjih lošijih dana.
Kako su se tržišta kretala u sličnim situacijama?
Najbolje poznata dva primjera koja ćemo iskoristiti su svjetska financijska kriza 2008./2009. i nedavni početak COVID-19 pandemije. Za ilustraciju ćemo se poslužiti burzovnim indeksom S&P 500.
Zašto? Što je burzovni indeks?
Indeks možete zamisliti kao košaricu raznih kompanija, odnosno njihovih dionica. On služi kako bi se s vremenom pratilo kretanje cijena tih dionica i napredak tržišta.
Kao da vi odlučite napraviti popis režija kako biste pratili kućanske troškove i odaberete “struja, plin, voda, benzin”. Pomoću tog “indeksa režija” pratite iznose računa kroz mjesece i godine.
Indeks može sadržavati neke odabrane kompanije (npr. tehnološke) ili cjelokupnu aktivnost burze. Na primjer, CROBEX je burzovni indeks Zagrebačke burze.
S&P 500 se sastoji od 500 najvećih kompanija u SAD-u (Apple, Microsoft, Amazon, Tesla etc.) Kako se vrijednost dionica tih kompanija kreće gore-dolje, tako vrijednost indeksa pokazuje to ukupno kretanje.
Kretanje vrijednosti indeksa prate razni fondovi u svijetu, pa na taj način indeks utječe na investitore diljem svijeta. Zamislite da pratite recept sa YouTubea i prepisujete si sastojke – kako vi pratite taj popis i kupujete namirnice, tako posebni fondovi prate indeks i prema kretanju ulažu novac investitora.
Svjetska financijska kriza 2008./2009.
Radilo se o zaista velikom padu vrijednosti indeksa od preko 50% (obilježeno je crvenim). Oporavak je potrajao nekoliko godina. Da ste uložili negdje u to vrijeme i planirali ulagati 2-3 godine (označeno sivim), ne biste bili sretni. Vrijednost vaših uloga i dalje bi bila manja nego prije krize.
Ovo je odličan primjer zašto je dugoročno ulaganje toliko bitno i efikasno kod snižavanja rizika. Pogotovo kad se radi o npr. štednji za mirovinu. Nije bila mala stvar pregrmiti toliki pad – vrijednost indeksa je na dnu krivulje pala na 720. Početkom 2021. godine prešla je 4000, a danas je i viša.
Oni koji su ulagali dugoročno, na 5/10/15 godina, nisu se morali toliko brinuti. Nisu reagirali emocionalno i sve prodali, već su iskoristili punu snagu oporavka tržišta. Vrijednost njihovih uloga je do danas višestruko porasla (sivo + zeleno).
Pandemija COVID-19
Ovako je S&P 500 reagirao u proljeće 2020. Pandemija se počela širiti, krenuli su lockdowni i došlo je do brzog i velikog pada tržišta (označeno crvenim). Oporavak je krenuo gotovo jednako naglo – do kraja godine tržište se već vratilo na prijašnju vrijednost i dodatno raslo (označeno sivim).
Ako želimo o konkretnim brojkama, vrijednost indeksa je na najnižoj točki iznosila 2275, dok se dvije godine kasnije nalazimo na 4278.
Ponovno su najbolje prošli oni koji su ostali investirani (sivo + zeleno), odnosno zadržali novac u fondovima ili čak dodatno uplatili. Najviša vrijednost indeksa prije pada kretala se oko 3400 – dvije godine kasnije nalazimo se na 4278 (u trenutku pisanja ovog bloga).
Na trenutnu nestabilnost tržišta utječe više faktora. Neki od njih su rat u Ukrajini, porast cijena sirovina, porast inflacije, izazovi u prilagođavanju novim tržišnim okolnostima… No ovo nije ni prvi ni zadnji slučaj većih padova na tržištu. Evo nekoliko takvih primjera tijekom zadnjih 12 godina.
Veći padovi tržišta nikad nisu ugodni i ljudski je zabrinuti se. Ipak, povijesni podaci dosad pokazuju da je tržište uvijek našlo izlaz. Ali kako?
Možemo li znati da će doći do oporavka tržišta?
Iako se sada suočavamo s inflacijom i problemima s plinom i energijom – s vremenom će se pronaći alternative.
- Mi ćemo kao kupci prilagoditi svoju potrošnju, što utječe i na ponudu i cijene.
- Proizvođači će pronaći rješenje za nedostatak sirovina i proizvodnju, bila to pšenica ili plin za umjetna gnojiva.
- Kompanije su kroz povijest poslovne izazove rješavale kroz inovacije i investicije u razvoj. To je dovelo do novih načina proizvodnje i pružanja usluga, što je u konačnici rezultiralo rastom produktivnosti.
Naša Genius aplikacija jedan je od takvih primjera – pomoću aplikacije dolazimo do većeg broja korisnika kojima olakšavamo investiranje u najbolje domaće fondove i globalne ETF-ove. Učinkovitiji smo i brži, a uštedu koju ostvarimo vraćamo vama kroz ukidanje svih naknada za aplikaciju, upravljanje portfeljem i sve transakcije.
- Zelene tehnologije napreduju i pomažu smanjiti ovisnost o nafti i plinu.
- Od internet i smartphone revolucije obrazovanje je sve dostupnije čak i u nerazvijenim i siromašnim zemljama. Bolje obrazovanje potiče razvoj gospodarstva, što tim zemljama pruža bolji standard i doprinosi svjetskoj ekonomiji.
- S burzovnih indeksa i iz fondova periodički odlaze kompanije koje više ne rastu, a dolaze nove, koje generiraju daljnji rast.
- Centralne banke trude se balansirati između kontrole inflacije i rasta gospodarstva.
Trenutno nas najviše muči neizvjesnost zbog rata u Ukrajini. Zato špekuliranje na kraći rok nema smisla i zato uvijek preporučamo dugoročno ulaganje.
U idućem blogu nastavljamo s opcijama ulaganja koje vam se nude u ovakvim vremenima. Pogledat ćemo razne scenarije koji vam mogu dati ideju kako se dalje ponašati i kako odabrati najbolji oblik ulaganja za sebe.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja – tu smo za vas u svakom trenutku.
Možete se prijaviti na našu interaktivnu online radionicu Genius Caffe i porazgovarati s našim stručnim timom. Također, možete nas kontaktirati putem e-maila genius@intercapital.hr Rado ćemo vam odgovoriti i pomoći donijeti najbolju odluku za vaš novac.
Za još korisnih informacija i bolje razumijevanje pročitajte i nekoliko odabranih blogova ispod.
Vaš Genius tim